| Supply Voltage | 24 V dc, 115V ac |
| Number of Channels | 2 |
| Safety Contacts | 3 |
| Function | Safety Switch/Interlock |
| Auxiliary Contacts | 1 |
| Reset Method | Automatic, Monitored |
| Range | PNOZ X |
| Safety Category ISO 13849-1 | 4 |
| Safety Category (ISO 13849-1) | 4 |
| PL ISO 13849-1 | e |
| PL (ISO 13849-1) | e |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| SIL (IEC 61508) | 3 |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 45mm |
| Depth | 121mm |
| Series | PNOZ X3 |
| Performance Level | e |
| Length | 87mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.