| Supply Voltage | 115V ac |
| Number of Channels | 1, 2 |
| Safety Contacts | 7 |
| Function | Light Beam/Curtain |
| Auxiliary Contacts | 2 |
| Range | Preventa |
| Safety Category ISO 13849-1 | 4 |
| PL ISO 13849-1 | e |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Width | 99mm |
| Depth | 114mm |
| Series | XPS AR |
| Performance Level | e |
| Length | 99mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.