| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current (AC) | 5 A |
| Maximum Switching Current AC | 5 A |
| Maximum Switching Current (DC) | 5 A |
| Maximum Switching Current DC | 5 A |
| Maximum Switching Voltage (AC) | 125/250V |
| Maximum Switching Voltage AC | 125/250V |
| Series | Axicom P2 |
| Maximum Switching Power (DC) | 60 W |
| Maximum Switching Power DC | 60 W |
| Latching | No |
| Length | 14.5mm |
| Depth | 7.2mm |
| Height | 9.8mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 4114Ω |
| Maximum Switching Power AC | 62.5VA |
| Coil Power | 200mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Life | 100 x 10^3 cycles |
| Isolation Coil To Contact | 1.5kV |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.