| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Voltage (AC) | 125V ac |
| Maximum Switching Voltage AC | 125V ac |
| Maximum Switching Power (DC) | 24 W |
| Series | 30 Series |
| Maximum Switching Power DC | 24 W |
| Latching | No |
| Length | 20.5mm |
| Depth | 10.1mm |
| Height | 11.5mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 960Ω |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Coil Power | 200mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Isolation Coil To Contact | 1.5kV ac |
| Maximum Switching Power AC | 62.5VA |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Life | 10000000 (Electrical) cycles, 10000000 (Mechanical) cycles |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.