| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Power (DC) | 70 W |
| Series | Cradle N |
| Maximum Switching Power DC | 70 W |
| Length | 19mm |
| Depth | 30mm |
| Height | 35.5mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Application | Power |
| Number of Poles | 4 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 890Ω |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Maximum Switching Power AC | 50VA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.