| Coil Voltage | 4.5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Series | G6K |
| Maximum Switching Power DC | 30 W |
| Length | 10mm |
| Depth | 7.8mm |
| Height | 5.2mm |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Application | Signal |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 1A |
| Coil Resistance | 194 Ω |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Contact Material | Gold Plated |
| Maximum Switching Power AC | 37.5VA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.