| Coil Voltage | 5V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC | 220V |
| Series | G6A |
| Maximum Switching Power DC | 60 W |
| Length | 10mm |
| Depth | 6mm |
| Height | 5.65mm |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Application | Power |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 1029Ω |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Coil Power | 140mW |
| Contact Material | PdRu |
| Isolation Coil To Contact | 1.8kV rms |
| Maximum Switching Power AC | 62.5VA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.