| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | 4PDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current AC | 3 A |
| Maximum Switching Current DC | 3 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V ac |
| Maximum Switching Voltage DC | 220V dc |
| Series | DS |
| Maximum Switching Power DC | 60 W |
| Latching | No |
| Length | 15mm |
| Depth | 9.9mm |
| Height | 9.9mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Poles | 4 |
| Switching Current | 3A |
| Coil Resistance | 720Ω |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Coil Power | 200mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Isolation Coil To Contact | 1kV rms |
| Maximum Switching Power AC | 125VA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.