| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC | 220V |
| Length | 14.5mm |
| Depth | 7.2mm |
| Height | 9.8mm |
| Dimensions | 14.5 x 7.2 x 9.8mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 1.029 kΩ |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Electrical Life | 2 x 10^5 Operations |
| Coil Power | 140mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Isolation Coil To Contact | 1.5kV rms |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.