| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Voltage AC | 30V |
| Series | OEG Signal PCB Relay TSC |
| Length | 12.5?mm |
| Depth | 7.5?mm |
| Height | 9.9?mm |
| Dimensions | 12.5 x 9.9 x 7.5mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Number of Poles | 1 |
| Switching Current | 1A |
| Coil Resistance | 960 Ω |
| Coil Power | 150mW |
| Contact Material | Nickel Titanium |
| Operating Temperature Range | -30 → 80°C |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.