| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Power (DC) | 60 W |
| Series | IM |
| Maximum Switching Power DC | 60 W |
| Length | 10mm |
| Depth | 7.5mm |
| Height | 5.65mm |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Application | Signal |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 1.029 kΩ |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Coil Power | 140mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Maximum Switching Power AC | 62.5VA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.