| Coil Voltage | 12V dc |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Latching | No |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 160 Ω |
| Coil Power | 900mW |
| Operating Temperature Range | -65 → 125°C |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.