| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | DPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC | 2 A |
| Maximum Switching Voltage DC | 26.5V |
| Series | HFW |
| Latching | No |
| Length | 33.5mm |
| Depth | 10.4mm |
| Height | 10.4mm |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Application | Aerospace, Military |
| Number of Poles | 2 |
| Switching Current | 2A |
| Coil Resistance | 700Ω |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Coil Power | 1000W |
| Isolation Coil To Contact | 1.5kV |
| Operating Temperature Range | -65 → +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Life | 100000 (Electrical) Operations |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.