| Coil Voltage | 24V dc |
| Contact Configuration | 6PDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Current DC | 3 A |
| Maximum Switching Voltage AC | 250V |
| Maximum Switching Voltage DC | 250V |
| Series | Card SN |
| Maximum Switching Power DC | 30 W |
| Latching | No |
| Length | 39.7mm |
| Depth | 37.4mm |
| Height | 10.2mm |
| Dimensions | 39.7 x 37.4 x 10.2mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Application | Signal |
| Number of Poles | 6 |
| Switching Current | 3A |
| Coil Resistance | 730Ω |
| Features | Low Profile, Therefore Particularly Suited For Flat Pack Components Grouping |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Coil Power | 789mW |
| Contact Material | Gold Plated |
| Isolation Coil To Contact | 1kV rms |
| Maximum Switching Power AC | 62.5VA |
| Operating Temperature Range | -40 → +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.