| Coil Voltage | 12V dc |
| Contact Configuration | SPDT |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Switching Power DC | 30 W |
| Length | 13mm |
| Depth | 7.6mm |
| Height | 6.9mm |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 6.9mm |
| Terminal Type | Through Hole |
| Application | Signal |
| Coil Resistance | 2.25 kΩ |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Material | Gold Plated, Rhodium Plated Palladium Nickel |
| Maximum Switching Power AC | 60 VA |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.