| Maximum Control Voltage | 264 V |
| Maximum Load Current | 6 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 24 V dc |
| Minimum Control Voltage | 184 V |
| Control Voltage Range | 184 → 264 V |
| Switching Type | DC |
| Contact Configuration | SPST |
| Load Voltage Range | 1.5 → 24V dc |
| Minimum Load Voltage | 1.5 V dc |
| Terminal Type | Push In |
| Series | Series 39 |
| Minimum Load Current | 1 mA |
| Output Device | PLC |
| Off State Leakage Current | 0.001 mA |
| Maximum Turn On Time | 0.2 ms |
| Manufacturer Part No. | 39.50.8.230.9024 |
| Operating Temperature Range | -20 → +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.