| Maximum Control Voltage | 121 V dc, 132 V ac |
| Maximum Load Current | 3 mA |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 30 V dc |
| Minimum Control Voltage | 88 V dc, 96 V ac |
| Control Voltage Range | 96 → 132 V ac; 88 → 121 V dc |
| Switching Type | AC/DC |
| Contact Configuration | SPST |
| Load Voltage Range | 5 → 30V dc |
| Minimum Load Voltage | 5 V dc |
| Terminal Type | Push In |
| Series | PLC-OPT |
| Output Device | PLC |
| Range | PLC |
| Maximum Turn On Time | 6ms |
| Manufacturer Part No. | 2908174 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.