| Maximum Control Voltage | 57.6 V dc |
| Maximum Load Current | 3 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 33 V dc |
| Minimum Control Voltage | 38.4 V dc |
| Control Voltage Range | 38.4 → 57.6 V dc |
| Switching Type | DC |
| Contact Configuration | SPST |
| Load Voltage Range | 3 → 33V dc |
| Minimum Load Voltage | 3 V dc |
| Terminal Type | Push In |
| Series | PLC-OPT |
| Output Device | PLC |
| Range | PLC |
| Maximum Turn On Time | 20 μs |
| Manufacturer Part No. | 2900365 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.