| Maximum Control Voltage | 28.8 V ac/dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Minimum Control Voltage | 19.2 V ac/dc |
| Control Voltage Range | 9.2 → 28.8 V ac/dc |
| Contact Configuration | SPST |
| Input Current | 8.5mA |
| Height | 80mm |
| Series | PLC-OSC- 24DC/48DC/100 |
| Depth | 94mm |
| Width | 6.2mm |
| Standards Met | EAC |
| Dimensions | 80 x 6.2 x 94mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Isolation Voltage | 2500V |
| Manufacturer Part No. | 2966728 |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.