| Mounting Type | DIN Rail |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Push In |
| Input Current | 14mA |
| Height | 86mm |
| Series | PLC-PT-EIK |
| Length | 80mm |
| Depth | 6.2mm |
| Dimensions | 80 x 6.2 x 86mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Manufacturer Part No. | 2900397 |
| Operating Temperature Range | -25 → +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.