| Maximum Control Voltage | 24 V |
| Maximum Load Current | 0.5 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 48 V dc |
| Load Voltage Range | 5 → 48V dc |
| Minimum Load Voltage | 5 V dc |
| Depth | 10mm |
| Maximum Turn On Time | 0.1 ms |
| Manufacturer Part No. | ABS7SC2E |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.