| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Maximum Load Current | 3 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 100 V dc |
| Minimum Control Voltage | 4 V dc |
| Control Voltage Range | 4 → 32 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Load Voltage Range | 1 → 100V dc |
| Minimum Load Voltage | 1 V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Input Current | 9mA |
| Height | 83.7mm |
| Series | DR |
| Minimum Load Current | 2.5 mA |
| Length | 87.6mm |
| Depth | 11mm |
| Width | 11mm |
| Standards Met | CE, RoHS Compliant |
| Off State Leakage Current | 0.1 mA |
| Dimensions | 87.6 x 11 x 83.7mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Capacitance | 10pF |
| Special Features | DC Control, LED Input Status Indicator |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Maximum Turn On Time | 600 μs |
| Manufacturer Part No. | DR10D03 |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.