| Maximum Control Voltage | 24 V |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Contact Configuration | SPDT |
| Terminal Type | Screw |
| Input Current | 10mA |
| Height | 88mm |
| Series | TOS |
| Length | 90mm |
| Depth | 6.4mm |
| Width | 6.4mm |
| Standards Met | CE, CULus, EAC, RoHS Compliant |
| Off State Leakage Current | < 10 μA |
| Dimensions | 90 x 6.4 x 88mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Special Features | Illuminated Ejection Lever, Various Protective Circuits in the Input |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Manufacturer Part No. | 1126940000 |
| Operating Temperature Range | -20 → +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.