| Maximum Load Current | 50 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 520 V rms |
| Minimum Control Voltage | 90V ac/dc |
| Maximum Control Voltage | 240 V ac |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 90 → 240 V ac |
| Minimum Load Current | 5 mA |
| Range | Previous Generation |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Triac |
| Relay Type | Single Phase Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 24 → 520V ac |
| Maximum Turn On Time | 30ms |
| Series | SC8 |
| Dimensions | 58.2 x 44.5 x 27mm |
| Depth | 44.5mm |
| Length | 58.2mm |
| Standards Met | CE, VDE, cURus |
| Off State Leakage Current | 3 mA |
| Height | 27mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +100°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.