| Maximum Load Current | 40 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 265 V rms |
| Minimum Load Voltage | 115 V ac |
| Minimum Control Voltage | 0 V |
| Switching Type | Phase Angle |
| Minimum Load Current | 10 mA |
| Range | SG4 |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Triac |
| Relay Type | Single Phase angle controller |
| Load Voltage Range | 115 → 265V ac |
| Maximum Turn On Time | 10ms |
| Series | SG4 |
| Dimensions | 100 x 73.5 x 39.5mm |
| Depth | 73.5mm |
| Length | 100mm |
| Standards Met | CE, EAC |
| Off State Leakage Current | 5 mA |
| Height | 39.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.