| Maximum Load Current | 4 A rms |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Load Voltage | 60 V rms |
| Minimum Load Voltage | 2 Vrms |
| Switching Type | DC Switching |
| Minimum Load Current | 5 mA rms |
| Range | SSR |
| Contact Configuration | SPST |
| Output Device | Triac |
| Series | GND Board |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.