| Maximum Load Current | 30 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 480 V ac |
| Minimum Load Voltage | 48 V ac |
| Maximum Control Voltage | 230 V ac |
| Switching Type | Random |
| Control Voltage Range | 40<arrow/>280 V ac |
| Minimum Load Current | 300 mA |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Screw |
| Package Style | Hockey Puck |
| Load Voltage Range | 48 → 480V ac |
| Maximum Turn On Time | 2ms |
| Series | 77 |
| Dimensions | 22.5 x 120.3 x 83.3mm |
| Depth | 120.3mm |
| Length | 22.5mm |
| Off State Leakage Current | 1 mA |
| Height | 104.5mm |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.