| Maximum Load Current | 5 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 265 V ac |
| Minimum Load Voltage | 48 V ac |
| Minimum Control Voltage | 110 V ac |
| Maximum Control Voltage | 240 V ac |
| Switching Type | Random |
| Control Voltage Range | 110 → 240 V ac |
| Minimum Load Current | 100 mA |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Screw |
| Load Voltage Range | 48 → 265V ac |
| Maximum Turn On Time | 9ms |
| Series | 77 |
| Dimensions | 17.5 x 60.8 x 84mm |
| Depth | 60.8mm |
| Length | 17.5mm |
| Off State Leakage Current | 3.5 mA |
| Height | 84mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.