| Maximum Load Current | 75 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 530 V |
| Maximum Control Voltage | 32 V |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 5 → 32 V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | SCR |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 24 → 530V ac |
| Series | GTZ |
| Dimensions | 127 x 80 x 150mm |
| Depth | 80mm |
| Length | 127mm |
| Height | 150mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.