| Maximum Load Current | 40 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 480 V ac |
| Minimum Load Voltage | 0 V ac |
| Minimum Control Voltage | 0 V dc |
| Maximum Control Voltage | 10 V dc |
| Switching Type | AC |
| Control Voltage Range | 0 → 10 V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | SCR |
| Load Voltage Range | 0 → 480V ac |
| Dimensions | 80 x 50 x 36.6mm |
| Depth | 50mm |
| Length | 80mm |
| Standards Met | CE |
| Off State Leakage Current | 5 mA |
| Height | 36.6mm |
| Special Features | LED Indication, Load Open Detect & Output Error Signal, SCR Fault Detect & Output Error Signal, SCR Output |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.