| Maximum Load Current | 40 A |
| Maximum Control Voltage | 30 V dc |
| Control Voltage Range | 8 → 30 V dc |
| Minimum Load Current | 2 A |
| Range | celpac 2G |
| Number of Poles | 1 |
| Relay Type | Current Monitoring Module |
| Maximum Turn On Time | 15ms |
| Series | ESUC |
| Standards Met | CE, EAC, cURus |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.