| Maximum Load Current | 26 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Series | EIK1 |
| Dimensions | 6.2 x 80 x 56mm |
| Depth | 56mm |
| Length | 6.2mm |
| Standards Met | EAC |
| Height | 80mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +50°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.