| Maximum Load Current | 15 A rms |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 1200 V |
| Minimum Load Voltage | 48 V |
| Minimum Load Current | 0.1 A rms |
| Range | THYRITOP 101 |
| Contact Configuration | SPST |
| Output Device | Triac |
| Series | 0 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.