| Maximum Load Current | 75 A |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Maximum Load Voltage | 280 V rms |
| Minimum Load Voltage | 24 V ac |
| Minimum Control Voltage | 90 V ac |
| Maximum Control Voltage | 280 V |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 90 → 280 V ac |
| Minimum Load Current | 40 mA |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | SCR |
| Load Voltage Range | 24 → 280V ac |
| Maximum Turn On Time | 10ms |
| Series | 1 |
| Dimensions | 58.4 x 45.7 x 22.9mm |
| Depth | 45.7mm |
| Length | 58.4mm |
| Off State Leakage Current | 10 mA |
| Height | 22.9mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.