| Maximum Load Current | 3.5 A |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Load Voltage | 280 V rms |
| Minimum Load Voltage | 24 V rms |
| Minimum Control Voltage | 3 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 3 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 0.06 A rms |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Output Device | Triac |
| Package Style | SIP |
| Load Voltage Range | 24 → 280Vrms |
| Maximum Turn On Time | 1/2 cycle |
| Series | D2W |
| Dimensions | 43.2 x 11.9 x 29.9mm |
| Depth | 11.9mm |
| Length | 43.2mm |
| Standards Met | CE, CSA |
| Off State Leakage Current | 8mA rms |
| Height | 29.9mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Capacitance | 10pF |
| Special Features | DC Control |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.