| Maximum Load Current | 30 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 600 V rms |
| Minimum Load Voltage | 48 V rms |
| Minimum Control Voltage | 90V ac/dc |
| Maximum Control Voltage | 280V ac/dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 90 → 280 V ac/dc |
| Minimum Load Current | 100 mA |
| Number of Poles | 1 |
| Contact Configuration | SP |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | MOSFET |
| Relay Type | Nove 22 Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 48 → 600Vrms |
| Maximum Turn On Time | 0.02ms |
| Series | DR22 |
| Dimensions | 22.5 x 116.5 x 93.2mm |
| Depth | 116.5mm |
| Length | 22.5mm |
| Standards Met | CE, cULus, cUS, IEC, ISO |
| Off State Leakage Current | 1 mA |
| Height | 93.2mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Capacitance | 8pF |
| Special Features | 1 kHz PWM Frequency, IP20 Touch Safe Housing, LED Input Status Indicator |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.