| Maximum Load Current | 3 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 60 V dc |
| Minimum Load Voltage | 5 V dc |
| Minimum Control Voltage | 4 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | Zero Voltage Turn-On |
| Control Voltage Range | 4 → 32 V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | Triac |
| Load Voltage Range | 5 → 60V dc |
| Maximum Turn On Time | 0.05ms |
| Series | GMS |
| Dimensions | 17.5 x 65 x 81mm |
| Depth | 65mm |
| Length | 17.5mm |
| Off State Leakage Current | 10 μA |
| Height | 81mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Capacitance | 4pF |
| Special Features | LED Input Status Indicator |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.