| Maximum Load Current | 1.5 A rms |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Load Voltage | 280 V rms |
| Switching Type | Zero Cross |
| Minimum Load Current | 0.025 A |
| Output Device | SCR |
| Load Voltage Range | 12 → 280V ac |
| Dimensions | 21.59 x 6.73 x 4.8mm |
| Depth | 6.7mm |
| Length | 21.6mm |
| Height | 4.8mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.