| Maximum Load Current | 1.5 mA |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 30 V dc |
| Minimum Load Voltage | 8 V dc |
| Minimum Control Voltage | 4 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | Selector Switch |
| Control Voltage Range | 4 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 100 μA |
| Range | NOVA22 |
| Number of Poles | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 8 → 30V dc |
| Maximum Turn On Time | 15ms |
| Dimensions | 21.5 x 59.5 x 96.1mm |
| Depth | 59.5mm |
| Length | 21.5mm |
| Standards Met | CE, cULus Recognised E116950, EMC Compliant, IEC |
| Off State Leakage Current | 1 μA |
| Height | 96.1mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Capacitance | 14pF |
| Special Features | Easy Installation & Removal, IP20 Touch-Safe Housing, LED Status Indicators, No Mains Voltage/ Open Load & SSR Short Circuit Detection, Under & Overcurrent Detection |
| Operating Temperature Range | -25 → +70°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.