| Maximum Load Current | 15 A rms |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Load Voltage | 280 V rms |
| Minimum Load Voltage | 24 V rms |
| Minimum Control Voltage | 3 V dc |
| Maximum Control Voltage | 15 V dc |
| Switching Type | Zero Cross |
| Control Voltage Range | 3 → 15 V dc |
| Minimum Load Current | 150mA rms |
| Terminal Type | Through Hole |
| Output Device | SCR |
| Package Style | SIP |
| Load Voltage Range | 24 → 280Vrms |
| Maximum Turn On Time | 1/2Cycle |
| Dimensions | 3.086 x 0.5 x 1.125in |
| Depth | 0.5in |
| Length | 78.4mm |
| Off State Leakage Current | 0.1mA rms |
| Height | 29mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.