| Maximum Load Current | 3 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 280 V rms |
| Minimum Load Voltage | 24 V rms |
| Minimum Control Voltage | 18 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Switching Type | Instantaneous |
| Control Voltage Range | 18 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 150 mA |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Through Hole |
| Package Style | EMR |
| Load Voltage Range | 24 → 280Vrms |
| Maximum Turn On Time | 8.33ms |
| Dimensions | 29 x 12.7 x 37.4mm |
| Depth | 12.7mm |
| Length | 29mm |
| Off State Leakage Current | 0.1mA rms |
| Height | 37.4mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.