| Maximum Load Current | 40 A rms |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 660 V ac |
| Minimum Load Voltage | 48 V ac |
| Minimum Control Voltage | 4 V dc |
| Maximum Control Voltage | 32 V dc |
| Control Voltage Range | 4 → 32 V dc |
| Minimum Load Current | 0.1 A rms |
| Terminal Type | Screw |
| Load Voltage Range | 48 → 660Vrms |
| Maximum Turn On Time | 1/2 cycle |
| Dimensions | 45 x 81 x 141.5mm |
| Depth | 81mm |
| Length | 45mm |
| Off State Leakage Current | 0.1mA rms |
| Height | 141.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.