| Maximum Load Current | 20 A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Maximum Load Voltage | 600 V |
| Minimum Load Voltage | 48 V |
| Minimum Control Voltage | 4 V |
| Maximum Control Voltage | 30 V |
| Switching Type | Protective |
| Control Voltage Range | 4 → 30 V |
| Minimum Load Current | 5 A |
| Range | SIRIUS |
| Number of Poles | 1 |
| Contact Configuration | SPST |
| Terminal Type | Screw |
| Output Device | MOSFET |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Series | 3RF23 |
| Dimensions | 95 x 22.5 x 120mm |
| Depth | 120mm |
| Length | 22.5mm |
| Standards Met | EAC |
| Height | 95mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Special Features | Short-Circuit Protection |
| Operating Temperature Range | -25 → +60°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.