| Maximum Load Current | 0.12 A |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Maximum Load Voltage | 350 V |
| Maximum Control Voltage | 1.5 V |
| Switching Type | DC |
| Terminal Type | Surface Mount |
| Output Device | MOSFET |
| Package Style | SMD |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 350V ac |
| Maximum Turn On Time | 2ms |
| Dimensions | 8.7 x 6.5 x 3.81mm |
| Depth | 6.5mm |
| Length | 8.7mm |
| Off State Leakage Current | 1 μA |
| Height | 3.8mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Capacitance | 0.8pF |
| Operating Temperature Range | -40 → +85°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.