| Maximum Load Current | 3 A |
| Mounting Type | Plug-In Mount |
| Maximum Load Voltage | 24 V dc |
| Minimum Load Voltage | 0 V dc |
| Minimum Control Voltage | 18 V dc |
| Maximum Control Voltage | 30 V dc |
| Switching Type | DC |
| Control Voltage Range | 18 → 30 V dc |
| Terminal Type | Cage Clamp |
| Output Device | Transistor/Triac |
| Relay Type | Solid State Relay |
| Load Voltage Range | 0 → 24V dc |
| Series | 857 |
| Dimensions | 28 x 5 x 15mm |
| Depth | 5mm |
| Length | 28mm |
| Height | 15mm |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Special Features | 2-Conductor Technology, DC Output, DC Switching |
| Operating Temperature Range | -30 → +80°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.