| Supply Voltage | 24 → 240 V ac, 24 → 48V dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Accumulative ON Delay, Flash Start with OFF, Flash Start with ON, Impulse OFF with Auxiliary Voltage, Impulse ON, OFF Delay with Auxiliary Voltage, ON Delay, Pulse Former, Star Delta Changeover with Impulse, Symmetrical OFF Delay, Symmetrical ON Delay |
| Time Range | 0.05 s → 300h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Hours, Seconds |
| Maximum Current | 4A |
| Maximum Voltage | 300V ac |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SPDT |
| Minimum Voltage | 12V |
| Power Supply | External |
| Width | 22.5mm |
| Length | 85.6mm |
| Series | 1SVR |
| Depth | 113.4mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Current | 0.01A |
| Contact Material | Cadmium Free |
| Time Delay | (Recovery) <80ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.