| Supply Voltage | 24 → 48V dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | ON Delay |
| Time Range | 0.05 s → 300h |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Time Increment | Hours, Seconds |
| Maximum Voltage | 48V dc |
| Minimum Voltage | 24V dc |
| Power Supply | External |
| Width | 22.5mm |
| Length | 85.6mm |
| Depth | 113.4mm |
| Time Delay | <80 (Recovery)ms |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.