| Supply Voltage | 115V ac |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Mains Restoration [Brown Out] |
| Time Range | 2 → 60s |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | SPDT |
| Time Increment | Seconds |
| Terminal Type | Screw |
| Switch Configuration | SPDT |
| Power Supply | External |
| Width | 17.5mm |
| Length | 89mm |
| Depth | 66.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.