| Supply Voltage | 230V ac |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mode of Operation | Continuous |
| Time Range | 15 → 1000s |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Timer Functions | Single |
| Contact Configuration | DPDT |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 3A |
| Maximum Voltage | 230V ac |
| Width | 128mm |
| Length | 72mm |
| Series | EF7666 |
| Depth | 72mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Time Delay | <60ms |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.