| Supply Voltage | 24V dc |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Mode of Operation | Continuous |
| Time Range | 300s |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Timer Functions | Multi Function |
| Contact Configuration | DPST |
| Time Increment | Seconds |
| Maximum Current | 2A |
| Maximum Voltage | 24V dc |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 120.3mm |
| Length | 22.5mm |
| Series | UG6960 |
| Depth | 110mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Time Delay | <40ms |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.